KONST / Litografier / Litografi 11391073
*
nr 1139 1073
Peter Dahl
(1934-2019), Sverige
Litografi, Peter Dahl (f. 1934), Ur Fredmans Epistlar, nr 79, bladets mått: 42x29
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 oktober 2017
kl 19:23:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/10 20:10:32
1
Vinnande bud
- Tema
23 okt
Grafik
På Tema Grafik har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Bo Åke Adamsson, Albin Amelin, Mårten Andersson, Gert Aspelin, Astri Bergman-Taube, Ola Billgren, Ernst Bi ...
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fredmans epistlar grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
4270 Färglitografi
2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Sig..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:01
-
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:38
-
2019 Färglitografi
Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:13
-
5208 Färglitografi
Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numr..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:53
-
5207 Färglitografi
Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Vinter i Waxho..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:34
-
5211 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:54
*
Peter Dahl
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Läs mer om Grafik
nr 1139 1073
Peter Dahl
(1934-2019), Sverige
Litografi, Peter Dahl (f. 1934), Ur Fredmans Epistlar, nr 79, bladets mått: 42x29
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 oktober 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/10 20:10:32 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
23 okt
Grafik
PÃ¥ Tema Grafik har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Bo Ã…ke Adamsson, Albin Amelin, MÃ¥rten Andersson, Gert Aspelin, Astri Bergman-Taube, Ola Billgren, Ernst Bi ...Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fredmans epistlar grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
4270 Färglitografi
2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Sig..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:01 -
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:38 -
2019 Färglitografi
Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:13
-
5208 Färglitografi
Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numr..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:53 -
5207 Färglitografi
Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Vinter i Waxho..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:34 -
5211 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:54